Na co zwrócić uwagę wybierając krople do oczu?

wrz 8, 2022

Na co zwrócić uwagę wybierając krople do oczu?

Pewnie każdy z nas zadaje sobie to pytanie w przypadku, gdy pojawiają się problemy zdrowotne związane z naszymi oczami. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzai kropli do oczu różniących się od siebie składem, zastosowaniem, a bardzo często i nazwą handlową. Możemy wybierać między kroplami nawilżającymi, przeciwzapalnymi, zawierającymi w składzie kwas hialuronowy, świetlik, antybiotyk lub inne substancje czynne. Przed odwiedzeniem apteki i dokonaniem zakupu, warto wiedzieć czym różnią się poszczególne rodzaje kropli oraz jakie mają zastosowanie.

Wybierając krople do oczu powinniśmy się kierować ich przeznaczeniem

Bowiem krople do oczu leczące zapalenie spojówek mają inny skład niż krople nawilżające suche oko. Należy również zwrócić uwagę czy krople, których będziemy używać uwzględniają takie aspekty jak noszenie przez nas soczewek kontaktowych czy też używanie innych preparatów miejscowych jak maści, które mogą blokować działanie kropli lub wchodzić z nimi w negatywne interakcje. Tak też jest w przypadku osób noszących soczewki. O ile noszenie okularów nie koliduje z używaniem kropli do oczu to soczewki mogą wchodzić w interakcje z kroplami. Niektóre preparaty mogą zawierać konserwanty powodujące mętnienie soczewek. Niezwykle istotny przy doborze kropli jest również stan zdrowotny użytkownika. Krople o delikatnym składzie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, alergików i osoby z chorobami narządu wzroku. Ponadto farmaceuta zapyta nas o wiek użytkownika ze względu na to, że krople dla dzieci mają inny skład niż krople dla osób dorosłych. Ostatnim kryterium doboru kropli jest ich pojemność i termin ważności, bowiem możemy wybierać spośród kropli o długim terminie użycia, jednorazowych lub maksymalnie kilku-razowych.

Dobrej jakości krople do oczu zawierają w sobie rozpuszczone składniki adekwatne do ich przeznaczenia i są stworzone na bazie wody

Jeżeli szukasz kropli nawilżających przeznaczonych do zmęczonych lub podrażnionych oczu to wybierz te zawierające kwas hialuronowy, świetlik lub luteinę. Natomiast krople z antybiotykiem, z witaminą A, z heparyną, z ektoiną oprócz właściwości nawilżających, zalecane są do stosowania w stanach zapalnych, oraz przesuszonego i podrażnionego oka. Jeżeli chcemy, aby nasze krople zachowały dłużej ważność to należy wybierać te z zawartością konserwantów. Jednak pamiętajmy, że nie wszyscy mogą ich używać w tym osoby noszące soczewki, alergicy lub dzieci. Konserwanty mają negatywny wpływ na powstawanie łez, niszczą naturalną osłonę gałki ocznej, co w dłuższej perspektywie czasu powoduje ich przesuszenie, oraz wzmaga stan zapalny.

Składniki zawarte w kroplach określają ich przeznaczenie oraz mają bezpośredni wpływ na ich cenę. I tak krople z antybiotykiem w składzie będą droższe od soli fizjologicznej. Najbezpieczniejszą opcją będzie kupienie kropli do oczu bez konserwantów, które będą mogli stosować alergicy, osoby noszące soczewki oraz dzieci i kobiety w ciąży. Warto takie krople mieć pod ręką w domowej apteczce.

optyk fleks

Zdrowie Twoich oczu zaczyna się tutaj

Zarezerwuj wizytę za pomocą formularza

lub zadzwoń: 512 071 009

9 + 1 =