Jaskra jest bardzo groźną chorobą polegającą na stopniowym zanikaniu nerwu wzrokowego, której efektem może być całkowita utrata wzroku. Jest to choroba na tyle popularna, że stanowi drugą przyczynę wszystkich oślepnięć. Występuje przeważnie u osób po 40 roku życia, istnieją jednak odmiany tej choroby, które zdarzają się u osób młodych, a nawet dzieci. Leczenie jaskry jest dość trudne, ponieważ do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie przyczyny choroby, choć znane są czynniki sprzyjające jej wystąpieniu.
Przyczyny powstawania jaskry
Często występuje u osób z cukrzycą, chorobami kardiologicznymi i neurologicznymi, a także zaburzeniami krążenia obwodowego. Dodatkowe pierwsze objawy są często niezauważane albo ignorowane przez pacjentów. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie badań kontrolnych u okulisty, który jest w stanie wykryć jaskrę w jej wczesnym stadium. W tym celu wykonywane są badania pola widzenia oraz badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Jeśli okulista nie wykonuje takich badań w czasie wizyty kontrolnej, należy o nie poprosić lub zmienić specjalistę. To jedyny możliwy sposób wykrycia tej choroby, zanim pojawią się trwałe i nieodwracalne ubytki nerwu wzrokowego a z nim utrata widzenia. W początkowej fazie stosuje się w leczeniu jaskry środki farmakologiczne, przeważnie w postaci kropli do oczu o długim działaniu. Zazwyczaj stosuje się je raz albo dwa razy dziennie.
Czy da się zapobiec powstawaniu jaskry?
Ważne jest również unikanie stresów, które mogą powodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej. W zależności do typu jaskry stosuje się również różnego typu zabiegi laserowe oraz zabiegi chirurgii okulistycznej. Leczenie wcześnie wykrytej jaskry zazwyczaj jest bardzo skuteczne i pozwala zahamować dalszy rozwój choroby. Natomiast nieleczona jaskra w krótkim czasie może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty widzenia, która jest nieodwracalna. Dlatego w tej chorobie najważniejsza jest profilaktyka i regularne kontrolowanie oczu u okulisty. Badanie powinno mieć miejsce co najmniej raz na dwa lata. W przypadku osób z rodzin w których występowała jaskra lub osób z grupy szczególnie zagrożonych tym schorzeniem- raz do roku lub częsciej.