Zapobiegnijmy chorobom zwyrodnieniowym oczu poprzez odpowiednią dietę

lip 12, 2022

Zapobiegnijmy chorobom zwyrodnieniowym oczu poprzez odpowiednią dietę

Należy wiedzieć, że do najczęstszych chorób zwyrodnieniowych oczu należy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Ma dwie postaci – suchą i wysiękową. Ich leczenie jest trudne, dlatego też znacznie lepiej zmniejszyć niebezpieczeństwo ich rozwoju, między innymi dietą. Warto wiedzieć, że podstawą profilaktyki AMD jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Należy więc nosić okulary z filtrami (kupujmy je u optyka) i zapewnić organizmowi dostawę substancji, które działają jak filtry UV od wewnątrz.

Minimum raz w roku warto odwiedzić okulistę, ponieważ wczesne wykrycie tej choroby to szansa na jej zahamowanie.

Jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony, bogaty w kolorowe owoce i warzywa:

a). papryka – należy wiedzieć, że w zapobieganiu chorobom oczu najbardziej wartościowe są papryki czerwone i pomarańczowe. Warzywo to jest niezwykle bogatym źródłem zeaksantyny, czyli przeciwutleniacza chroniącego plamkę żółtą. Do dziennej porcji papryki warto dorzucić kukurydzę, a także marchewkę i brzoskwinie.

b). borówki i czarne jagody – należy wiedzieć, że zawierają one substancje, które zabezpieczają oko przed wolnymi rodnikami. A to właśnie one przyczyniają się do rozwoju chorób zwyrodnieniowych oczu. Regenerują także rodopsynę – jest to barwnik odpowiadający za widzenie i mający działanie przeciwzakrzepowe. Działają też przeciwzapalnie.

c). owoce cytrusowe – są znane z bogactwa witaminy C – silnego przeciwutleniacza chroniącego oczy przed wolnymi rodnikami. Z badań wynika, że cytrusy opóźniają rozwój chorób zwyrodnieniowych oczu, a także zaćmy. Codziennie wypijajmy 1 szklankę soku z cytrusów lub dodawajmy je do sałatek.

d). szpinak i jarmuż – są to warzywa liściaste, uważane za najlepsze źródło luteiny. To kolejna substancja chroniąca przed AMD. Codziennie sięgnijmy po 3-5 porcji (garści) zielonych listków. Możemy z nich przygotować sałatkę lub dorzucić do koktajlu z cytrusów.

optyk fleks

Zdrowie Twoich oczu zaczyna się tutaj

Zarezerwuj wizytę za pomocą formularza

lub zadzwoń: 512 071 009

15 + 7 =