Pole widzenia: jak wykonuje się badanie?

sty 7, 2022

Pole widzenia: jak wykonuje się badanie?

Badanie to pozwala na wykrycie i śledzenie rozwoju patologii mogących wywołać zaburzenia widzenia obwodowego i centralnego.

Jak to działa?

Nie ma żadnych specjalnych ustaleń przed testem. Wszystko odbywa się w gabinecie okulistycznym. W pozycji siedzącej, w razie potrzeby z korekcją optyczną odpowiadającą okularom, umieszcza się twarz w urządzeniu w kształcie kopuły, zwanym perymetrem, z podpartym podbródkiem i czołem. Jedno oko jest zamaskowane i podczas gdy drugie oko jest utkwione w nieruchomym celu na środku ekranu, kropki o różnej wielkości i intensywności światła — niektóre trudniejsze do rozróżnienia — pojawiają się kolejno na górze, na dole, po prawej lub lewej stronie ekranu. Gdy tylko jeden z tych punktów świetlnych zostanie zauważony, jest to sygnalizowane przez naciśnięcie przycisku. Badanie trwa około dziesięciu minut dla każdego oka.

W jakim celu wykonuje się badanie pola widzenia?

Polega na zbadaniu granic pola widzenia w celu uwidocznienia obszarów zmienionych chorobowo (scotomas), które są charakterystyczne dla niektórych patologii oczu. Jest to cenne narzędzie do diagnozowania i monitorowania rozwoju jaskry — choroby nerwu wzrokowego, która zmienia widzenie peryferyjne — lub zwyrodnieniowej patologii genetycznej, która ogranicza pole widzenia w „tunelu”. Zaleca się również sprawdzenie, czy choroba neurologiczna, taka jak guz przysadki mózgowej lub stwardnienie rozsiane, nie spowodowała zmian w żadnym obszarze centralnego lub obwodowego pola widzenia.

Nie ma strachu, nie ma krzywdy.

Nie martw się, to badanie nie powoduje żadnego bólu. W przypadku zmęczenia lub dyskomfortu, nie wahaj się poprosić o przerwę. Należy też nadal normalnie mrugać, aby rogówka nie wysychała i nie utrudniała badania.

Co dalej?

Punkty widziane przez pacjenta i te niewidziane są nanoszone na wykres, a następnie pole widzenia jest bardzo szybko analizowane przez lekarza, który przyjmuje Cię w kolejnej sesji. Po otrzymaniu wyników i wniosków z badania można udać się do domu i powrócić do swoich normalnych zajęć.

Dobrze wiedzieć.

Badanie pola widzenia jest badaniem subiektywnym, które wymaga współpracy i uwagi ze strony pacjenta. Dlatego okulista może poprosić Cię o ponowne badanie, aby upewnić się, że diagnoza jest prawidłowa, zanim stwierdzi, że istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości. Wyniki będą uważane za bardziej wiarygodne, ponieważ będziesz już zaznajomiony z procedurą.

optyk fleks

Zdrowie Twoich oczu zaczyna się tutaj

Zarezerwuj wizytę za pomocą formularza

lub zadzwoń: 512 071 009

15 + 3 =