Najpopularniejszym wyborem są soczewki wielokrotnego użytku. Aby uchronić się przed infekcjami oczu warto poznać kilka prostych sposobów, które pozwolą utrzymać soczewki w odpowiedniej kondycji.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych w 5 prostych krokach
Do pielęgnacji soczewek potrzebny jest specjalny płyn do soczewek kontaktowych, który dokładnie je dezynfekuje oraz oczyszcza z osadu. Zwiększa również ich nawilżenie. W komplecie zazwyczaj dołączony jest pojemnik do przechowywania soczewek. Warto zwrócić uwagę, aby był on z domieszką srebra, które ma działanie bakteriobójcze.
1. Mycie rąk
Zalecane są tutaj mydła bez dodatku środków nawilżających. Mogłyby one zanieczyścić soczewkę i spowodować powstawanie osadu. Ręce należy wytrzeć za pomocą ręcznika bezpyłowego.
2. Czyszczenie soczewki
Po wyjęciu z oka, soczewkę należy położyć na środku otwartej dłoni, a następnie polać ją niewielką ilością płynu do soczewek. Teraz wystarczy delikatnie pocierać ją palcem przez około 15-20 sekund. Pozwli to na pozbycie się śluzu, zanieczyszczeń i osadów białkowych, które produkowane są przez oko.
3. Płukanie soczewki
Teraz wystarczy ostrożnie przepłukać soczewkę płynem, aby pozbyć się zdjętych z niej zanieczyszczeń.
4. Chowanie soczewki
Do specjalistycznego pojemnika należy nalać odrobinę odpowiedniego płynu. W następnej kolejności wystarczy włożyć ostrożnie soczewkę do środka i dolać większą ilość płynu, w taki sposób, aby soczewka była w pełni zanurzona.
Niezwykle istotne jest, aby zawsze używać świeżego płynu, a nieużywany pojemnik pozostawiać rozszczelniony i zupełnie suchy. Dzięki temu w środku nie będą rozwijać się bakterie.
Dodatkowo przed schowanie soczewek pojemnik można dodatkowo wypłukać.
5. Pora na drugą soczewkę
Kroki od 2 do 4 należy w identyczny sposób powtórzyć dla drugiej soczewki.
Jak dbać o soczewki kontaktowe, aby nie zaszkodzić oczom?
Wszystkie rodzaje soczewek i płynów mają instrukcję postępowania z nimi. Zawarte są w nich informacje o czasie noszenia, używania, zdatności do użytku po pierwszym otworzeniu czy sposobie stosowania. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, ponieważ wszystkie produkty różnią się od siebie. Producent odpowiedzialny za ich wytworzenie najlepiej wie w jaki sposób powinno się z nimi obchodzić.
Tak samo wygląda sytuacja w przypadku doboru płynu do soczewek. Każdy rodzaj soczewek ma płyn, który jest do nich dedykowany. W przypadku chęci zmiany płynu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Pomoże uniknąć to sytuacji, w których płyn wchodzi w reakcje chemiczne z soczewkami, co często prowadzi do alergii, podrażnień lub uszkodzenia soczewki.
Często słyszy się również o czyszczeniu soczewek za pomocą wody z kranu. Takie rozwiązanie możę prowadzić do poważnych infekcji oczu. Woda kranowa nie jest sterylna i zawiera w sobie liczne bakterie, a także niewielki ilości metali, zanieczyszczeń i soli.
Nieco odmiennie wygląda sytuacja w przypadku soli fizjologicznej. Może być ona stosowana do przemycia lub spłukania soczewki, ale nie nadaje się do jej przechowywania. Sól fizjologiczna nie ma właściwości bakteriobójczych.
Pojemnik na soczewki zawsze powinien być suchy i czysty. Po wyjęciu z niego soczewek, należy wylać jego zawartość, przepłukać pojemnik świeżym płynem do soczewek, wytrzeć do sucha oraz pozostawić otwarty do góry dnem. Pojemnik na soczewki powinno się wymieniać najrzadziej co 3 miesiące (w zależności od zaleceń producenta).