Wzrok to nasz najważniejszy zmysł. Nic dziwnego, gdy martwimy się, gdy z wiekiem zaczynamy mieć z nim kłopoty. Co może nam dolegać i jak sobie radzić z problemami?
Pogarszania się wzroku doświadcza większość osób w średnim wieku. Zawsze, kiedy coś nas niepokoi, należy wybrać się do lekarza. Ale okulistę warto odwiedzić nie tylko wtedy, kiedy coś nam dolega. Regularna kontrola wzroku oraz badanie dna oka pomagają wcześnie wykryć niektóre choroby. Dzięki temu można zapobiec nie tylko pogorszeniu się wzroku, ale nawet jego utracie.
Masz problemy, gdy zapada zmierzch
Jesienią i zimą, kiedy wcześnie robi sie ciemno, wiele starszych osób znacznie gorzej widzi. Gorsze widzenie po zmroku nosi nazwę kurzej ślepoty. Jeśli pojawia się wraz z wiekiem, najczęściej przyczyną są niedobory witaminy A. Najważniejszym objawem jest pogarszająca się z każdym dniem ostrość widzenia. Problemy pojawiają się także przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Ponadto może nam dokuczać podrażnienie oka z powodu jego wysychania. Dolegliwościom tym towarzyszy suchość skóry.
Jeśli niedobory są znaczne, lekarz może przepisać preparaty z witaminą A podawane doustnie lub w zastrzykach. Warto także uzupełniać dietę w produkty bogate w tę witaminę. Można ją znaleźć w produktach mlecznych, tj. serach, twarogach, maśle, jogurtach, w jajach i rybach. Dużo beta-karotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A, zawierają np. marchew, pomidory, brokuły, szpinak, czerwona papryka, morele.
Kolory są blade i szarawe
Zdarza się to najczęściej po 60. roku życia. Powoli świat traci swoje barwy, staje się zamglony. Tak objawia się zaćma. Stopniowo, bezboleśnie pogarsza się ostrość wzroku. Zmiana okularów na silniejsze nie pomaga. Mamy wrażenie jakbyśmy patrzyli przez brudną szybę. Powodem jest zmętnienie soczewki, to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się organizmu.
Leczenie polega na pozbyciu się zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Wykorzystuje się m.in. ultradźwięki i lasery lub używa specjalnego płynu. Im wcześniej zostanie wykonany zabieg, tym lepiej, bo w miarę rozwoju zaćmy soczewka twardnieje i trudniej ją usunąć.
Przeszkadzają ci pływające paprochy
Zazwyczaj pojawiają się pojedynczo. Mogą przeszkadzać, np. w oglądaniu telewizji. To tzw. męty czy mroczki. Pojedyncze nie są zwykle powodem do niepokoju. Są objawem zmętnienie ciała szklistego, związanego ze starzeniem się organizmu. Jeśli jednak ich liczba jest większa, a dodatkowo towarzyszą im drobne błyski świetlne we wnętrzu oka, trzeba udać się do lekarza. O wizycie u okulisty należy pomyśleć również wtedy, kiedy mroczki po mrugnięciu bez poruszania gałki ocznej nie zmieniają położenia lub nie znikają – może to świadczyć o odwarstwieniu siatkówki. Odwarstwienie siatkówki leczy się operacyjnie.
Widziane z bliska obrazy są rozmyte
Dolegliwości te najczęściej pojawiają się po czterdziestce. Presbiopia, czyli starczowzroczność – naturalny proces starzenia się organizmu prowadzi do tego, że gorzej widzimy z bliska. Problem rozwiążą soczewki kontaktowe, progresywne oraz okulary dopasowane do naszych potrzeb. Mamy do wyboru soczewki jednoogniskowe do czytania, tzw. biurowe, które zapewniają dobre widzenie na odległości bliskie i pośrednie, progresywne – widzimy w nich wyraźnie na każdą odległość, dwuogniskowe biofokalne – do patrzenia z bliska i w dal. Uzyskaj naszą pomoc, sprawdź naszą ofertę tutaj.