Co to jest zapalenie spojówek?

cze 7, 2022

Co to jest zapalenie spojówek?

To stan zapalny cienkiej, przezroczystej błony śluzowej pokrywającej powierzchnię oka. W wyniku zapalenia naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne, a oko nabiera różowego lub czerwonawego koloru. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń oczu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jakie są przyczyny alergicznego zapalenia spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek jest spowodowane nadmierną reakcją organizmu na czynnik zewnętrzny (alergen). Do najczęstszych alergenów należą: pyłki roślin, roztocza kurzu oraz nabłonek i sierść zwierząt domowych (kotów i psów). Może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym chorobom alergicznym, takim jak nieżyt nosa lub atopowe zapalenie skóry, oraz innym objawom, takim jak astma, pokrzywka, alergie pokarmowe itp. Jest to typowe schorzenie występujące u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Może być sezonowe (występuje tylko w niektórych miesiącach w roku) lub wieloletnie (występuje przez cały rok, choć zwykle z sezonowym zaostrzeniem). Alergiczne zapalenie spojówek, w przeciwieństwie do wirusowego lub bakteryjnego zapalenia spojówek, nie jest zaraźliwe.

Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek?

Oznaki i objawy alergicznego zapalenia spojówek są bardzo zróżnicowane, choć w prawie wszystkich przypadkach dominuje świąd. Zwykle towarzyszy temu dyskomfort i łagodne zaczerwienienie oka. Czasami występuje obrzęk (nagromadzenie płynu) spojówek i powiek, który jest większy w godzinach porannych. Wydzielina, jeśli występuje, jest biaława i niezbyt obfita.
Jak rozpoznaje się alergiczne zapalenie spojówek?

Lekarz zdiagnozuje alergiczne zapalenie spojówek na podstawie wywiadu lekarskiego i badania oczu. Częściej występuje u pacjentów, u których w rodzinie występowały przypadki alergii. Badanie oczu w gabinecie może wykryć typowe objawy alergicznego zapalenia spojówek i potwierdzić kliniczne podejrzenia. W niektórych postaciach alergii ocznej z niewielkimi objawami choroby i słabą reakcją na leczenie konieczna jest ocena przez okulistę. Jeśli proces ma tendencję do przewlekania się, okulista może rozważyć przeprowadzenie badania przez alergologa.

Jak leczy się alergiczne zapalenie spojówek?

Podstawowym środkiem higienicznym jest unikanie narażenia na alergeny środowiskowe (pyłki, kurz, sierść zwierząt itp.), jeśli są znane. Ważne jest, aby unikać drapania się, ponieważ w perspektywie średnioterminowej powoduje to nasilenie świądu i wydłużenie czasu trwania objawów. Takie działanie może przyczynić się do uszkodzenia rogówki, jeśli jest prowadzone regularnie i w sposób ciągły. Lekarz wskaże najwłaściwszą metodę leczenia w danym przypadku. Zaleca się stosowanie zimnych kropli do oczu, ponieważ zapewniają one większą ulgę. Leczenie zazwyczaj obejmuje następujące aspekty.

 1. Częste przemywanie powierzchni oka (4-5 razy dziennie) za pomocą małych pojemników z roztworem soli fizjologicznej, które można przechowywać w lodówce w celu lepszego złagodzenia objawów.
 2. Zimne okłady na powieki mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.
 3. Krople do oczu o działaniu przeciwhistaminowym lub przeciwzapalnym, o indywidualnie dobranej częstotliwości i czasie działania.
 4. Czasami, zwłaszcza w przypadku wystąpienia innych objawów alergii, leczenie można wzmocnić, stosując syropy lub tabletki.

Jak mogę zapobiec alergii?

 1. Należy utrzymywać właściwą higienę domową, najlepiej często odkurzając.
 2. Należy stosować syntetyczne materace i pościel. Unikaj dywanów, zasłon i miękkich zabawek.
 3. W samochodzie należy umieścić filtry przeciwpyłkowe, a podczas podróży zamykać okna.
 4. W wietrzne dni należy zamykać okna w domu.
 5. W okresie wzmożonych objawów nie należy nosić soczewek kontaktowych.
 6. Unikanie perfum i makijażu potencjalnie alergizujących.
 7. Częste przemywanie oczu sterylnym roztworem soli fizjologicznej, a nie innymi substancjami.
optyk fleks

Zdrowie Twoich oczu zaczyna się tutaj

Zarezerwuj wizytę za pomocą formularza

lub zadzwoń: 512 071 009

15 + 15 =